Jak bezpiecznie i wygodnie przeprowadzić prace rozbiórkowe?
Każdego roku wiele budynków z różnych powodów przeznaczanych jest do rozbiórki. Najczęstszą przyczyną jest stan techniczny, który zagraża bezpieczeństwu. Zdarza się jednak, że prace rozbiórkowe dotyczą nie całego, ale zaledwie części obiektu, na przykład fragmentu, który uległ uszkodzeniu, grozi zawaleniem albo zgodnie z nową koncepcją konieczne jest usunięcie ściany. Niezależnie od zakresu wyburzenia warto pamiętać o bezpieczeństwie oraz wygodzie prac rozbiórkowych. Jak należy przygotować się do rozbiórki? Jakie narzędzia są absolutnie obowiązkowe podczas pracy?
Zasady bezpieczeństwa podczas rozbiórki – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Prace rozbiórkowe mogą nieść za sobą szczególne niebezpieczeństwo zarówno dla osób biorących aktywny udział w wyburzaniu, jak i dla osób postronnych, na przykład przechodniów albo mieszkańców sąsiednich budynków. Z tego względu na czas rozbiórki powinno się odpowiednio wygradzać oraz oznaczać cały teren, na którym będą odbywać się prace. Specjalna taśma oraz tablice informacyjne z pewnością mogą zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Warto pamiętać, że pracownicy zajmujący się rozbiórką są zobowiązani do posiadania środków ochrony osobistej. Kaski, rękawice czy obuwie robocze zapewnią bezpieczeństwo zarówno podczas wyburzenia, jak i w czasie prac porządkowych, chociażby podczas przewożenia gruzu przy pomocy taczki budowlanej.
W jaki sposób przeprowadza się prace rozbiórkowe? Jaki sprzęt warto w tym celu wykorzystać?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wspomnieć, że pojęcie rozbiórki możemy podzielić na dwa osobne procesy. Pierwszy z nich, a zarazem trudniejszy w realizacji, to wyburzanie całych budynków, począwszy od dachu, aż po fundamenty. Z kolei druga opcja to częściowa rozbiórka obiektu, na przykład usunięcie fragmentu ściany czy przybudówki. W przypadku większych prac rozbiórkowych podstawowym sprzętem są zwykle koparki, które umożliwiają szybkie i bezpieczne obalanie murów bez konieczności zbliżania się do budynku. Oczywiście w przypadku większości rozbiórek istotne znaczenie mają także drobniejsze narzędzia, które pozwalają po kawałku usuwać części budynków lub też służą stricte do porządkowania terenu. Dobrym przykładem mogą być rusztowania typu warszawskiego. Dzięki takiej konstrukcji pracownicy mogą bezpiecznie pracować także na wyższych kondygnacjach.
Taczka budowlana, czyli podstawowe narzędzie transportu na placu rozbiórki
Pomimo iż większą część prac na budowie wykonują maszyny, na każdym placu rozbiórki wciąż możemy spotkać taczki budowlane. Ich podstawową zaletą jest możliwość przewożenia absolutnie wszystkiego, począwszy od narzędzi, przez materiały budowlane, aż po gruz. Taczki metalowe mają bardzo dużą ładowność i bez problemu radzą sobie z naprawdę dużymi obciążeniami.
Rusztowanie typu warszawskiego – niezastąpiona pomoc przy każdej rozbiórce
Bardzo istotnym elementem każdej rozbiórki jest również pewne, stabilne rusztowanie, które pozwoli swobodnie, a przy tym w pełni bezpiecznie poruszać się podczas prac na wysokościach. Rusztowanie typu warszawskiego cechuje się specjalną konstrukcją, która umożliwia łatwy montaż i demontaż poszczególnych segmentów. Dzięki temu w razie zaistnienia potrzeby w ciągu kilkudziesięciu minut możemy rozebrać część rusztowania lub dobudować kolejny poziom, wykorzystując w tym celu specjalne moduły.
Jak bezpiecznie i wygodnie przeprowadzić prace rozbiórkowe?
Rozbiórka budynku, w zależności od jego kondycji oraz zakresu planowanych wyburzeń, może być trudna i niebezpieczna. Taka operacja wymaga wiedzy, doświadczenia, a także odpowiedniego sprzętu. Sprawdź naszą ofertę, aby zaopatrzyć swoją firmę w mocne taczki budowlane oraz rusztowania typu warszawskiego od polskiego producenta.