Lista prac ogrodowych do wykonania w maju
Posiadanie przydomowego ogrodu albo ogródka działkowego wiąże się z licznymi pracami przez cały rok. Najbardziej intensywnymi miesiącami pod tym względem wydają się marzec i kwiecień, jednak to wcale nie oznacza, że w maju czeka nas stagnacja. Wręcz przeciwnie – do wykonania mamy wiele prac, jednak będą to wyjątkowo przyjemne zajęcia! Sprawdź, do czego mogą Ci się przydać pojemne taczki ogrodowe.
Prace w ogrodzie pełnym kwiatów
Rośliny, które w tym miesiącu kwitnienie mają już dawno za sobą, wymagają ścięcia przekwitłych kwiatostanów. Są to kwiaty cebulowe, różaneczniki, a także krzewy: forsycja, migdałek czy wierzby. Gdy po 15 maja temperatury nie grożą już przymrozkami, możemy spokojnie wysiać rośliny jednoroczne do gruntu, czyli na przykład słoneczniki, nasturcje albo nagietki. Analogicznie możemy posadzić też te rośliny cebulowe i bulwowe, które nie przepadają za niskimi temperaturami – dalie, mieczyki, tygrysówki, jak również wiele innych gatunków. Dzięki temu wkrótce Twój ogród wypełni bogactwo kolorów i miododajnych kwiatów, które często odwiedzane będą przez okoliczne pszczoły.
Prace w ogrodowym warzywniku i sadzie owocowym
Połowa maja jest pewnego rodzaju datą graniczną, po której nie musimy obawiać się przymrozków stanowiących zagrożenie dla młodych roślin. Gdy pogoda dopisuje, możemy posadzić rozsadę takich gatunków jak ogórki, pomidory, majeranek czy bakłażan. Następnie bezpośrednio do gruntu wysiewamy nasiona cukinii, dyni, kukurydzy i innych. Aby uchronić warzywnik przed rozmaitymi szkodnikami, warto zastosować metodę biologiczną, czyli wysianie roślin naturalnie odstraszających owady – lawendę albo nagietki. Maj jest również miesiącem pierwszych plonów w roku, bo gotowe do zebrania są już szparagi, rzodkiewki, sałaty, szpinak, koperek oraz szczypiorek. Jeśli natomiast w Twoim ogródku znajdują się krzewy owocowe – agrest, porzeczka lub malina – warto dostarczyć im cennych składników z kompostu.
Niezbędne narzędzie w majowych pracach ogrodowych
Aby móc wygodnie transportować pierwsze zebrane warzywa i zioła z działki do samochodu albo z przydomowego warzywnika do domu, warto wyposażyć się w praktyczną taczkę ogrodową. Polecamy użyć następujących modeli:
- taczkę spawaną ogrodową,
- wózek ogrodowy 2-kołowy,
- taczki skręcane dostępne w dwóch wariantach pojemności – 85 i 115 litrów.
Mając pod ręką taką taczkę, możesz zrywać do niej chwasty, odkładać ucięte przekwitłe kwiatostany czy trzymać w niej sadzonki, które sukcesywnie sadzisz do gruntu. Przekonaj się, jak ważna jest wygoda podczas rozmaitych prac ogrodowych. Sprawdź, jakie jeszcze propozycje ma w swojej ofercie producent!