Podest rusztowania warszawskiego – jak go prawidłowo zamontować i zabezpieczyć?
Rusztowanie warszawskie to niezastąpiony sprzęt na każdym placu budowy. Jego głównym elementem jest solidny podest, który należy zamontować porządnie oraz dokładnie, aby zapobiec potencjalnym wypadkom. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo zainstalować platformę, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas wykonywania elewacji, realizacji prac konserwatorskich lub innych zadań.
Montaż podestu rusztowania warszawskiego
Warto pamiętać, że wznoszenie rusztowania warszawskiego, w tym instalacja jego podestów powinna być przeprowadzona przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i zaznajomione z instrukcją montażu konstrukcji. Do założenia poziomu roboczego przystępuje się dopiero po zainstalowaniu dolnych belek, zamocowanych prostopadle trzech par ram oraz opartej na najniższych rurach tymczasowej platformy, na której można stabilnie stanąć i wykonać kolejne kroki montażowe. Następnie na najwyżej znajdujących się poprzecznicach należy założyć dwa podesty bez włazu oraz jeden z otworem wejściowym.
Zabezpieczanie podestu rusztowania warszawskiego
Na tym etapie można wymienić tymczasową platformę montażową na drabinę i przystąpić do zabezpieczania pierwszego poziomu. W tym celu trzeba zastosować tzw. burty, które zakłada się na stojaki ram. Cztery krawężniki są bardzo ważnymi elementami, ponieważ chronią przed potencjalnym upadkiem osób oraz narzędzi z wysokości.
W zależności od tego, jakiej wysokości rusztowanie warszawskie jest potrzebne do przeprowadzenia prac – po zamontowaniu burt na pierwszym podeście można sięgnąć po balustradę oraz ramy poręczowe kończące konstrukcję albo rozbudować ją o kolejne platformy.
Rozbudowa rusztowania warszawskiego o kolejne podesty
Jeśli potrzebne jest rusztowanie z więcej niż jednym poziomem roboczym, bez kłopotu można je rozbudować, prostopadle nakładając trzy pary ram powyżej pierwszej platformy. Wówczas jednak należy dodać obarierowanie z każdej strony – w postaci zabezpieczonej przetyczkami giętej ramy poręczowej, która będzie służyła jako oparcie i pozwoli na sprawne poruszanie się między poziomami.
Kiedy wszystkie barierki zostaną odpowiednio zamontowane, na górnych poprzecznicach najwyżej zlokalizowanych ram należy zamontować trzy podesty, w tym jeden z włazem. Po tym trzeba przymocować drabinę prowadzącą do wejścia, a także zabezpieczyć platformę burtami. W przypadku potrzeby procedurę można powtórzyć, pamiętając o tym, że konstrukcja powinna być zakończona balustradami oraz ramami poręczowymi z przetyczkami, a ostatni poziom roboczy nie może znaleźć się na wysokości wyższej niż 6,38 m.Potrzebujesz rusztowania warszawskiego lub jego komponentów, takich jak podest z włazem czy ramka? Skorzystaj z naszej oferty i postaw na solidny sprzęt z atestem prosto od producenta!