Podjazd do taczki – dlaczego jest potrzebny, z czego zrobić i o czym pamiętać
Transportowanie taczką różnego rodzaju ładunków jest niezwykle wygodne i dzięki temu usprawnia mnóstwo prac budowlanych, remontowych czy porządkowych wokół domu. Wszystko idzie jak po przysłowiowym maśle do momentu, w którym zaczynają się schody – dosłownie. Co można zrobić, by kilka stopni, np. w wejściu do domu, nie stanowiło problemu?
Podjazdy i kładki na progi
Na budowie czas to pieniądz, dlatego ważne są rozwiązania przyspieszające i usprawniające najprostsze, a jednocześnie najbardziej czasochłonne czynności. To między innymi różnego rodzaju podjazdy lub kładki pozwalające bez problemu pokonać pełną taczką każdy próg. Tego typu elementy, często wykonane ze stali, można nabyć w wielu miejscach, jednak zakup właściwie opłaca się jedynie firmom budowlanym, które regularnie będą ich używały. W przypadku jednorazowego użytku lepsze może okazać się bardziej kreatywne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze. O ile jazda pustą taczką w trudnych warunkach nie jest skomplikowana, o tyle pełna skrzynia – ciężka albo wypełniona delikatnymi elementami – utrudnia manewrowanie, kiedy na drodze spotykamy progi czy schodki.
Podjazd pod schodki wejściowe do budynku
Sporym wyzwaniem jest transportowanie materiałów taczką, gdy na drodze mamy wejście po schodach. Nie da się pokonać kilku stopni bez żadnego podjazdu – zarówno w górę, jak i w dół. Do wyboru mamy jednak kilka rozwiązań:
- w niektórych firmach można zamówić stalowe podjazdy i kładki, po których można swobodnie wjeżdżać taczką. Minus tego rozwiązania jest taki, że może być kosztowne i dopasowane tylko do jednego wejścia;
- samodzielne zbudowanie podjazdu – w zależności od tego, co mamy “pod ręką”, możemy do tego wykorzystać najprostszą płytę wiórową, paletę, na której przywieziono inne materiały, drewnianą deskę, blachę itp. Ważne jest to, aby taki element był odpowiednio długi, ponieważ dzięki temu uzyskamy mały kąt nachylenia i bez problemu wjedziemy pełną taczką. Dobrze jest też dopasować górę, np. ściąć płytę albo zagiąć blachę w taki sposób, by płynnie wjechać i kontynuować jazdę na płaskim terenie.
Taczka na jednym kole, zwłaszcza wypełniona ciężkim ładunkiem, wywiera spory nacisk na podjazd w jednej linii, dlatego nie może on być wykonany ze zbyt cienkiego materiału lub podatnego na złamanie czy pęknięcie. Natomiast dobrze przygotowana kładka znacząco ułatwia manewrowanie, pozwalając np. wygodnie przetransportować ziemię do ogrodu, sypkie materiały do remontu i wiele więcej.
W naszym sklepie bezpośrednio od producenta kupisz różne rodzaje taczek, w tym budowlane i ogrodnicze oraz niezbędny osprzęt do nich, jak rozmaite koła (pompowane lub pełne). Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!